serkalarman.com

 
 
Reklam
Ortodontik Tedaviye Başlama Yaşı Nedir? PDF Yazdır e-Posta

 

       Ortodontik tedaviye başlamak için kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber (böyle söylediysek 2 yaşındaki çocuğu muayeneye getirmek gibi bir hata yapmayacağınızı umuyorum) 7 yaşından itibaren bir ortodontisti ziyaret etmekte fayda vardır. Bu dönem 6 yaş dişlerinin ve ön bölgedeki kesici dişlerin sürmeye başladıkları dönem olduğu için olası üst çene darlığı, ön çapraz kapanış (üst dişlerin olması gerekenin aksine  alt dişlerin arkasında yer alması veya dişlerin öne doğru fırlak (dişlek) olması gibi bozuklukların erkenden teşhisi amacıyla önemlidir. Bunun yanında parmak emme ve ağız solumu yapma gibi alışkanlıkların erken dönemde teşhis edilmesi de ilerde uygulanacak tedavi ihtiyacını azaltacaktır. Hatta daha da önemlisi bu dönemde tam kapsamlı bir ortodontik tedaviye ayıracağınız paranın çok daha azına durumu kurtarmak mümkün olabilir. Ama siz yinede fazla ümitlenmeyin çünkü basit vakalar dışında ilerleyen yaşlarda, başka bir deyişle kalan daimi dişlerde sürdükten sonra tekrar bir ortodontik tedavi maalesef gerekli olabiliyor. Bu da demek oluyor ki kazanan  ($$$$), şeyyy pardon yorulan hep biz oluyoruz. “Ee öyleyse neden 2 kere para ödüyoruz ki , madem ileride tekrar tel taktırıcaz o zamanı bekleyip tek seferde neden bu işi bitirmiyoruz ???” dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakarsanız bu konuda iki farklı görüş mevcut . Kimi ortodontistler hem erken dönemde 7-8 yaş civarında hem de ilerleyen dönemde 11-12 yaş civarında çift aşamalı tedaviyi daha uygun bulurken, diğer ortodontistler 11-12 yaşında yapılacak tek aşamalı tedaviyi uygun görmektedirler. Bu durumda neden 14-15 değilde 11-12 yaşında başlamak daha uygundur sorusu akla gelebilir. 11-12 yaş dönemi, genelde çocukların büyüme gelişim atılımına başladıkları yıllardır, eğer çocuğunuzda diş bozukluğu dışında iskeletsel olarak ta bir çene bozukluğu mevcutsa bu yaş döneminde uygulanacak tedavi daha uygun olacaktır. Unutmayın ki ortodontik olarak uygulanan iskeletsel tedavide tamamen çocuğunuzun büyüme ve gelişimini yönlendirerek düzelme hedeflendiğinden çocuğunuzun iskeletsel büyüme hızı ile tedavi neticesinde oluşacak düzelme hızı da birbirine paralel olacaktır. Bu yüzdendir ki çocuğunuzun büyüme gelişimi yavaşladıktan veya sona erdikten sonra iskeletsel düzelme pek mümkün olmayacaktır.  Bunun yanında 11-12 yaş döneminde uygulanan ortodontik tedaviyi çocuğunuzun kabullenme derecesi ilerleyen yaşla birlikte azalacaktır. Hatta bir ortocu atasözü der ki 

 “ hayatta 16 yaşındaki bir genç kızı tel takmaya ikna etmekten daha zor bir tek şey vardır ; 17 yaşındaki bir genç kızı ikna etmek”.

       Uzun lafın kısası uzmanınız der ki: Çocuğunuzu ilk ortodontik muayeneye 7-8 yaşında iken getirmek yine de en doğrusu olacaktır. Özellikle parmak emme ve ağız solunumu yapan çocuklarda bu dönem de yapılacak müdahaleler bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir.. Ne malum belki de küçük müdahalelerle durumu temelli kurtaracak şanslı ailelerden biri sizsinizdir. Ancak olmazsa olmaz tavsiyem şudur ki; 10-11 yaşinda mutlaka bir ortodontisti ziyaret şarttır.

 

Başa Dön           Sonraki Sayfa >
 

Reklam
Reklam
Reklam