serkalarman.com

 
 
Reklam
Ortodontik tedavi esnasında nelere dikkat etmeliyim? PDF Yazdır e-Posta

       Ortodontik tedavi esnasında ilk dikkat etmeniz gereken konu yeterli ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Bu konuyu biraz açmak gerekirse ;  ortodontik tedavi görmeden önce dişleriniz üzerindeki yemek artığı ve bakteri plağı gerek ağzınızdaki tükrük akışıyla, gerekse içtiğiniz suyla sürekli yıkanmakta ve uzaklaştırılmaktadır. Tabi diş fırçalamamak için bahane arayanlar için söylüyorum bu temizlik hiçbir zaman gerçek bir ağız hijyeninin sağlanmasında yeterli değildir.  Ortodontik tedaviyle birlikte dişlerinizin üzerine yerleştirilen braketler ve teller ise yemek artığı ve bakteri plağı için doğal bir tutucu ortam yaratmakta ve dişlerinizde çürük ve dişeti hastalığı oluşma riski  ortodontik tedavi öncesine göre kat kat artmaktadır.  Yeri gelmişken genelde hep yanlış bilinen  “ ortodontik teller dişleri çürütüyormuş” tabusunun esas nedeni de buradan kaynaklanmaktadır. Ortodontik tedavi esnasında dişlerinize uygulanan braketler ve teller tamamen doku dostu olup dişlerinize herhangi bir zarar vermeleri söz konusu değildir. Ancak daha evvelde söylediğim gibi kullanılan ortodontik aygıtlar bakteriler için tutucu bir ortam hazırladığından , dişlerinizi düzenli fırçalamadığınızda çürük oluşması kaçınılmazdır. Peki günde en az kaç kere fırçalamak yeterli olacaktır diye soracak olursanız  size cevabım en az 3 olacaktır. Aslında her yediğiniz şeyden sonra dişleri fırçalamak en doğrusudur. Gün içinde çok fazla öğün yapanlardansanız, bir an evvel atıştırma öğünlerini bırakın derim, aksi takdirde günde 5-7 kez diş fırçalamanız kaçınılmaz olacaktır.

       Bir çift sözde dişhekimi randevusuna gelirken dişlerini fırçalamayanlara; (bunlardan biriyseniz sözüm size) emin olun yediğiniz susamların ve maydonozların arasından diş muayenesi yapmaya çalışmak dişhekiminizin size olan güzel duygularını !!!!! arttırmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır.

 
UYARI ; Günde en az 3 defa diş fırçalamak bana göre değil diyenlerdenseniz ortodontik tedaviyi kesinlikle ama KESİNLİKLE aklınızdan bile geçirmeyin derim. Aksi takdirde daha 2. veya 3. seansta ortodontik tedavinizi bir yana bırakıp şişip iltihaplanan dişetlerinizle uğraşmak zorunda kalırız ki, bu durum ortodontik tedavinizde de ciddi aksamalara ve uzamalara neden olur. Bu söylediğim olay ne sizin ne de bizim yaşamak istediğimiz türden bir durumdur.
 

Başa Dön          Sonraki Sayfa >

 

Reklam
Reklam
Reklam